זה לא הכישלון שלך, אלו הדרך והבחירות

תקופת חיפוש עבודה מייגעת ומתישה לבסוף מסתיימת במציאת עבודה. חותמים חוזה, נכנסים לתלם ומבלים את רוב שעות היום עם אנשים שבדרך כזו או אחרת נכנסים אלינו לחיים. למי מאיתנו זה לא קרה?

אבל מבט מעמיק פנימה מגלה שרוב הסיכויים שבחרנו לעצמנו משרה, שלא באמת הצלחנו להבין אם וכמה היא טובה ומתאימה לנו. התרבות הארגונית, היחסים עם הבוס, רמת הפרגון שאנחנו מצפים לקבל, והמצב האישי שאנחנו נמצאים בו, הם רק חלק מהגורמים שיכולים להכריע איך נרגיש במקום העבודה, ומן הסתם קשה לכסות את כולם במספר ראיונות.

במקרים מסוימים, העבודה היא רק זרז לדברים אחרים שצפים בנו, ואנחנו צריכים לקבל החלטות אמיצות: לוותר על שגרה מוכרת וידועה שכבר התרגלנו אליה, ולצאת שוב לחפש לעצמנו את היציבות הבאה.

אם כן, מכתב התפטרות הוא אולי הפחד של כולנו להגיד שנכשלנו בבחירת מקום העבודה, אבל זה לא אומר שזה 'עלינו'. ברוב המקרים קשה באמת לדמיין את השגרה במשרד, לפקפק במצג שמתקבל בראיון העבודה או בחיוך האותנטי שקיבלנו מהצוות כשהזענו בהמתנה לראיון העבודה המלחיץ.

זה מאוד אנושי שההחלטה להתפטר נתפסת אצלנו כמו הודאה בכישלון, והרבה פעמים ההרגשה הזאת תמנע או לפחות תעכב אצלנו את ההחלטה להתפטר. זה עצוב קצת, ואפילו מקומם, שאנחנו נדרשים לעבור בדרך חתחתים רגשית שכזאת כדי לנהל טוב יותר את החיים שלנו. אם נשים בצד את ההיבט החברתי, ונתמקד בראייה קרה ורציונלית של המצב – כמו שאנחנו אמורים לעשות כשאנחנו ניגשים לבחירת מקום העבודה – נראה שיש כמה גורמים מרכזיים בקבלת ההחלטה וניהול החיים שלנו.

סיפוק מקצועי הוא ללא ספק בראש הרשימה אבל הוא לא עומד בה לבדו.
כדי לא לקפוא על השמרים, אנחנו צריכים להמשיך ולאתגר את עצמנו, לאהוב את מה שאנחנו עושים ולהתפתח. במקביל, כדאי לנו ללמוד וללמוד את התחומים המשיקים, לקחת תחומי אחריות נוספים, ולהסתכל לצדדים כדי לראות איך נוכל לייעל את העבודה השוטפת בארגון שאליו אנחנו משתייכים.

היבט נוסף הוא התחושות הכלליות שעולות אצלנו במהלך העבודה. זה נושא שרובנו לא נוגעים בו, ובטח שהוא לא עולה כשאנחנו ניגשים או אפילו מראיינים בראיונות עבודה. לרובנו גם קשה להכיר או להצביע על זה בינינו לבין עצמנו.
הרגשת שייכות, הערכה מקצועית על ידי הסביבה, והלימה בין השאיפות האישיות והמפגש עם הצרכים המקצועיים. לכולנו הרי יש אילוצים, ואם מקום העבודה מאפשר לנו גמישות במצבים כאלה, נוכל להרגיש טוב יותר כשאנחנו מבצעים את העבודה, וטוב עוד יותר כשאנחנו מבצעים את המשימות האישיות שלנו מחוץ למשרד.

אם כן, מכתב התפטרות הוא בעצם החותמת האישית שלנו שמגלמת בתוכה גם את איך שאנחנו תופסים את מקום העבודה וגם את עצמנו בכל תקופה נתונה. היות שיש לנו את החובה לעצמנו לוודא שאנחנו נאמנים לדרך שלנו ובוחרים במקום שיקדם אותנו, וכל עוד אנחנו לא, כתיבת מכתב התפטרות תהיה הצעד הבא בדרך החדשה שנסלול לעצמנו.

דילוג לתוכן